Ask SAHM is a place where you can ask our staff & community a question safely & anonymously. Please read our disclaimer.

School supplies

Has anyone been given a list of what to buy and the quantity and brand name ?
Have spend close to $3k on my 3 kids
Why should I supply toilet roll tissue box hand sanitizer and baby wipes

Report

Got an Answer?


Answers (15)

I spent 6.5k last year. It's ridiculous. I never signed up for that. Oh did I mention that I am a teacher.

It's a shame I didn't get to spend that 6.5k on my own two children and my husband, who works 6 days a week to make ends meet, so I can buy my class everything they need on top of that small book list that everyone complains about.

I did also have to buy my own child their book list for school. I won't complain about that because I know his teacher spent more than the total of the book list on her students in resources and supplies.

 You are rich
helpful (0) 
 I used to pay for it all for the class, but not anymore. The kids just have to share their stuff. I don't earn enough.
helpful (2) 
 why on earth does a teacher spend that much money off their own on school stuff for the class.
Maybee the schools need to put out more accurate lists of what is really needed, not just so 90% of parents buy enough for the school, and the other 10% don't buy anything.
I am glad our high school charges a resource fee for textbooks, as kids only use them for 1 year.

helpful (1) 
 Lucky you can claim it at tax time!
helpful (1) 
 New poster here, you can't claim it, she might get about 2K back max. I've been to various tax people and never gotten any more than that back regardless of how lucrative my tax person is. The school makes accurate book list with extras like the poster above listed...and you all bitch lol We leave those items off and the teacher pays.
helpful (3) 
 I'm getting audited because of it. Every bit is legit. I had nothing for my class.
As for claiming at tax. I barely got 2k back and that includes the typical amount I get back from paying extra into my HECS.
I wish I was rich. My account is overdrawn. I have medical bills to pay for my child and I have not even started funding this year for school. It's sad that teachers do fund so much. I was a tax accountant before this and no one expected me to buy tissues and pencils and markers to do my job back then.

helpful (2) 
 Are you in America by chance
helpful (0) 
 It’s not HECS in America 🙄
helpful (1) 
 Some teachers are idiots
helpful (0) 
 I have so much respect for you. There is a teacher like you at my children's school. She spent a lot like you and she will only receive back the amount of tax she paid on those items. My son's teacher however, pinched a sheet of stickers from each child. Nothing appeared ever from her pocket.
You my friend, have the love we need in our teachers. This old woman doesn't. I hope you know that there are parents who love and cherish teachers like you. The ones who do it all for love. We might not say it but we are happy to have our children with you each day.
Thanks again matey, we DO appreciate all you do :) xx

helpful (1) 
 Why on earth are you buying supplies? Thats not your job. Dont do it simple.
helpful (1) 
 ^^ big spiel there! Some teachers simply can’t afford it. Instead of running down your child’s teacher for not spending her own money on supplies maybe you should provide them
helpful (1) 
 My husband and I work with children and we gulilty of spending our own money on them (sometimes substantial amounts). When you genuinely want the best for children, you will spend your own money to make sure they have everything necessary to reach their potential.

It’s sad you need that spelt out to you and it’s not your logical conclusion

helpful (1) 

Put $3 away per child a week. Spend $20 less at birthday and Xmas time per child. The excess that many people blow at Xmas then whinge about school stuff. I send wipes in their bag and tissues regardless. Same old whinge year after year on social media and TV gets a bit repetitive. Everyone looking to whinge about how much money school costs but justify money for Xmas crap.

 Totally agree with you the whinge happens year after year
helpful (0) 
 My favourite is when they whine they can't afford Christmas or birthday's and ask for hand-outs. No. Just no. Christmas and birthday's happen at the same damn time every year, they don't sneak up on you out of nowhere. Plan for it. Unexpected expenses happen - so you take the hit and have a lighter celebration. There's no need to be spending over a grand each kid
helpful (1) 
 Totally. I realise some people literally are living at a desperate / scraping the barrel circumstance and don't have that spare $10 a week to put away. But, many of us can. Cut back on your coffee, don't buy your lunch etc $3-5 away per child will help. Some of the items like drink bottles, lunch boxes, cooler bags, cool pencil cases could be wrapped as stocking fillers for Xmas. Then your children will understand that these simple things are a privileged that many around the world don't have. Don't forget, many teachers have children are and also forking out for those expenses for their own children, and then bulking up the extras that parents don't send in. The fact is the school could possibly fund raise or somehow fund - but you are sending your children to a public system. Money and luxuries don't grow on trees - they can take the money from other funds but then you will all be bitching about how the technology is out of date etc. etc. Or we pay higher taxes etc.
helpful (0) 
 My cousin spends $1200 year on coffee and $8,500 on smokes
helpful (0) 
 Yeah mine do too. Then my brother and his wife legit do struggle, but, they keep things very minimal for birthdays / xmas etc. so that they have money for priority shit like..um...der...education expenses LOL
helpful (0) 
 I feel this is headed towards some sort of passive aggressive, superiority complex.
‘I’m better than them’. No, no you aren’t

helpful (0) 

they put the decent brands on because they work - the parents that go cheap - their child spends half the time re-sharpening a poor quality pencils that break, re-gluing in work sheets etc. OR borrowing of the teacher or kids who have stuff that works. You don't have to send it - but the government wont... so don't send it, and bludge off the people that do, like the parents that know some won't, so they send extra and the teachers do too. They have these items handy in class so your child isn't wasting time back and forth to toilets during activities like cooking, using play dough, using oil crayons, paint, chalk, sensory tasks where their hands are dipping in shared materials etc. Particularly with cross contamination if there are allergies and a child has handled food at lunch, then dipping and mixing their hands in sensory stuff with other kids. You can imagine the time wasted back and forth to toilets for water and soap between tasks. I'd rather send in those things and let the school / P&C use funds for facilities, infrastructure, teacher aide time, extra ipads etc. The school can possibly supply these - but then there will be less of other stuff.

I used to try to get it myself or look for bargains but now I know the booklist or resource list ordered through the school is good quality reasonable prices and delivered. That saves money in me dragging them through the shops

 Office works now does your booklist too if you want to save a few dollars.
helpful (3) 

How on earth is a book list 3k? Are you buying laptops? Are they in highschool? That's insane. I think my booklists are about 90-120 per child, with two in highschool! Golly gosh

 I was just thinking that too, this must include some uniforms / bags etc. LOL or if your child is older and requires text books etc. the fact is many of us keep pushing out kids and bitching about the cost LOL Maybe you should have just had 1 or 2 love. And then you expect us to all pay more taxes to help fund your 3 children's education. My parents wanted a big family but stopped at 2 simply due to affordability. Am I scarred because I don't have extra siblings? No. Are they mourning their possible extra 2 kids that they never got to have...NO. Grow up and be responsible people. Same with my cousin who is an only child. Fact of the matter is they didn't want to move out of a major city, living expenses are high..so, they just had 1 kid. All are happy life is great and no whinging about booklists for them.
helpful (0) 
 P.S. that was supporting you and the rest was for the whingers haha
helpful (0) 
 Pens 🖊
Pencils ✏️
Books 📖
Ruler
Loo paper 🧻
Tissues
Headphones 🎧
Hand 🖐 sanitiser
Writing ✍️ paper 📝

helpful (0) 
 ^^ how does that equal the 3k???
helpful (2) 
 They must be splitting the cost of loo paper amongst the parents !
helpful (0) 
 I'd seriously suggest you look at what you are buying...honestly I am a teacher and for 3K I could easily supply the shit needed for my entire class.
helpful (4) 

Of ffs same whinging year after year. Schools used to have a levy to cover these items. Parents didn’t pay so now parents are expected to pay for supplies.
If you can’t or won’t buy it don’t have kids!

 Schools still have a levy (I'm sure it's now for crap like photocopying and paper) and still charge for booklists. Maybe if you didn't vote for such a shit government, this stuff would all be paid for my our taxes
helpful (1) 
 We don't pay a levy. And reams of paper is on our booklist :)
helpful (0) 

I only have to buy a uniform and school bag. The school supplies everything

Holy crap! I have $150 for 2 kids (grade 1 & 3). They put brand names on the pens, pencils, glues etc but I buy what I can afford. I usually go middle of the road. I feel like they are just a guideline anyhow.

 * I spent $150
helpful (0) 

How about we can just be bloody grateful that we live in such a wonderful country where our children have the blessing of education!!!! Wake up everyone, it's a privilege!!!!!

 Education is a right!
helpful (1) 
 I don’t want anyone to be illiterate in my country. If I employ a labourer it’s in his and my best interest that he is literate

So I view education and health as a right. In the long run that’s what is beneficial for our society

Healthy, literate citizens are better citizens. Again I feel like this should be common sense

helpful (0) 

My kid needed 12 glue sticks , 12 erasers, 4 packs of pencils/ textas plus all the usual, I guess the school expects me to pay for little Johnny and little jimmy too. Well too bad. My kid gets one glue stick and one pack of pencils and textas and if they need more during the year I get more...for them only. I pay my voluntary schools fees and I’m not paying for other kids as well.

 😃
helpful (0) 
 Office works really have the best price, compared to the suggested news agency my bill is more than half!
helpful (1) 
 I get my stuff from Aldi or big W now. Way cheaper than office works. Office works were always a big mess with stuff in the wrong spot when I used to go there.
helpful (0) 
 You sound nice 🙄
helpful (0) 

Our school uniforms are extremely expensive, and you have to buy the school ones. I spend about $1000 a year for two kids and they don't get much. So yes I get the cheap brand, and only about half of the book list. The school gets enough money out of me.

 Can’t they wear same uniform more then one year expect stockings and socks and shoes
helpful (2) 
 I'd be looking second hand
helpful (0) 
 There is no second hand shop, I only get a two t-shirts and one of everything else. It's just pricey. It's how they raise funds.
helpful (0) 
 Make friends with a mum of an older child so you can buy from her or see the p&c about starting one.
helpful (0) 
 I wear second hand clothes from op shop or other people didn't like, what's wrong with second hand
helpful (0) 
 ^^ yes but if you have a tight budget, then. You might have to compromise there. Also, wouldn’t you wash it well before putting it in your kid?
helpful (0) 
 When it comes to school uniforms I always say, get the shirts legit, but you can MOSTLY save big $ by buying the culottes, skorts, skirts, shorts from Big W, Lowes, Best and Less/Kmart. Nice cheap black school shoes white socks and school wouldn't know any better unless you are sending them to a fussy private school by which I'd then say....well...what do you expect? All I ever wore from school was the Big W dress black school shoes /mary janes or runners. Same as mates - the odd few had expensive stuff but not majority. I know everyone gets on their high horse about the best possible shoes...but it't not always possible..the vast majority of us as adults grew up with a standard old pare of shoes and are going along just fine. I think kids are at more harm through excess screen time, lack of physical exercise, processed food, chemicals and toxins in the home through detergents / cleaning /social media and bullying than being ruined for life by Big W shoes.
helpful (0) 
 All of it has to be the uniform the school sells. The t shirts are $35, a dress is $40 I think the jumpers are $70. It's a public school. I wish I could shop at big W.
helpful (0) 
 It all has logos and specific colours so they would know. I don't help with any fundraising, no casual day donations or bake sale money nothing.
helpful (0) 
 You wash the clothes
Don’t you wash clothes people try at shops ?
In the old days cloth nappies and knickers and jocks were handed down
Washed in nappy san

helpful (2) 
 Unless it’s a private school, it’s illegal to exclude your child for a uniform, particularly if you have an almost identical option
helpful (0) 

You're clearly new to this. You don't need to buy the brand name. Buy what you can afford. Clearly, your child doesn't need 4 sharpeners, or 2 rulers etc, so just buy one of each of those kind of things. Also check in with the teacher halfway through the year to see what they're short on and re-supply then.
You know these expenses occur every year. Like Christmas and birthday's. Budget for it.

 Soz...teacher here. I find it really annoying when parents only send one of everything or half a list. It's an extra thing that I have to count / monitor. Little Jimmy runs out, we go to his spare box to find that oh...that's right...he didn't bring everything in and has nothing spare to grab to use..so now we have to communicate home, wait for mum to come back, or mum to argue with me while I waste my time justifying how and why he has already used 2 writing pencils in X amount of time. Then, while you send it in, we have to sort out / ask someone who is willing to offer a spare over in the mean time...then THAT kid goes home to say he gave Jimmy pencil...Jimmy's mum fires up to email or come and ask me why I am giving away her son's pencils to kids whose parents are to slack to just send the shit in, trying desperately to explain that it was a borrow / pay back system. And if Jimmy doesn't pay you back the pencil then I WILL GIVE YOU A PENCIL OF MY OWN FOR EFFS SAKES ...lol
helpful (1) 
 Continued...I understand 12 might seem a bit excessive, but at least send 4 -5. One per term, then if your kid eats it, smashes it, stabs it, cuts it with scissors, loses it, loses the lid.
helpful (1) 
 The giving it away is why I only buy one of each item.
helpful (1) 
 I but it all but keep half at home. Other kids fun out and think it's free for all , our teachers are not able to be on top of it I gave up
helpful (0) 
 But the consequences you put in place punish the teacher and your child.

It’s a very poor strategy if you ask me

helpful (1) 

Wow! Over here in New Zealand I have just paid $40 for my grade 4 son stationary list.